Arguép Kivitelező, Informatikai és Biztonságtechnikai Kft.

 

EMC védelem

Szerver helyiségek, transzformátorházak, kórházi vizsgálók, lehallgatás ellen védett tárgyalók rádiófrekvenciás és elektromágneses árnyékolása, sugárzott és vezetett zavarvédelme Faraday típusú helyiségek kialakításával.

 

EMC: Elektro Magnetic Compatibility : Elektromágneses összeférhetőség illetve környezetszennyezés.

 

A rádiófrekvenciás úton jelentkező veszélyforrások:

 

1. Illetéktelen információ megszerzés

 

  • Az elektromágneses kisugárzás információtartalmának kinyerése az információszerzés legprofibb, legdrágább, ugyanakkor a legbiztonságosabb módja. Lényege hogy az elektronikus eszközök és részegységei rádióhullámokat sugároznak ki.
  • A kisugárzott jelekből az információ visszaállítható speciális készülékkel. Az elektronikus információszerző berendezések rádiófrekvencián sugározzák vagy vezetetten továbbítják az információt.
  • Ez a támadási forma a polgári felhasználókat csak kivételes esetben veszélyezteti, főként katonai, állambiztonsági területet érint.

 

2. Tudatos „terrorisztikus” elektromágneses támadás

 

  • A technikai fejlődés során lehetővé vált, hogy (az előbbiekhez képest minimális elektronikai tudással, olcsón) nagy energiájú impulzus előállítására képes kisméretű berendezést készítsenek, ami képes az elektronikus berendezések meghibásodását okozni, működését zavarni, így a kezelt adatokat módosíthatja, illetve törölheti.
  • Ez a támadási forma már érinti a polgári szféra (nagy) felhasználóit. Egyik ilyen cél a konkurencia harc során a versenytárs vagy ellenség adatainak a tönkretétele.

 

3. A környezet zavaró elektromágneses hatása, villámhatások

 

  • Potenciális elektromos zavarforrásként számításba kell venni az objektum környezetében található villamos berendezéseket, amelyek véletlenszerűen nagy teljesítményű impulzusokat generálnak, amik sugárzott illetve vezetett zavarást okoznak.
  • Ilyen zavarforrás (a város működése során keletkező) a metró, troli, villamos, transzformátor állomások, telefonos átjátszók, stb. melyek az elektromos szmogot okozzák.
  • Az elektronikus rendszerekben a környezeti elektrosztatikus kisülések, villámcsapás hatására fellépő túlfeszültségek nem csak az elektronikus alkatrészeket és áramköröket teszik tönkre, hanem a bennük tárolt adatokat és információkat is megsemmisítik.
  • Ugyanilyen túlfeszültségkárokat okozhatnak a különböző zárlati védelmi működéskor fellépő kapcsolási túlfeszültségek is!

 

 A 3. pontban felsorolt tényezők potenciális veszélyforrást jelentenek az adatfeldolgozás során a polgári szféra számára, ezért üzemeltetés biztonsági szempontból védekeznünk kell ellene.

 

  • A védekezést az jelenti, hogy kb. 40-60 dB rádiófrekvenciás csillapítással kell rendelkeznie a védendő helyiségnek.
  • Fokozottabb biztonsági követelmények esetében a csillapítás mértéke a 100 dB – t is eléri, illetve meghaladja.